Kubanac osvojio 4. olimpijsko zlato i ušao u istoriju kao najbolji rvač svih vremena

Ricardo Lopez Hevia

Kubanac Mihain Lopez osvojio je svoju četvrtu olimpijsku zlatnu medalju u rvanju grčko-rimskim stilom, nakon što je u finalu za kategoriju od 130 kg pobedio Jakoba Kadžalu iz Gruzije.

Lopez ima veoma uspešnu sportsku karijeru, osim što je četvorostruki osvajač olimpijske zlatne medalje, pet puta je bio svetski prvak i pet puta prvak panameričkog prvenstva. Ovakav uspeh u rvačkom sportu nije postigao ni legandarni sovjetski i ruski rvač Aleksandar Karelin, koji je osvojio tri olimpijska zlata i jedno srebro.

Ali sportski uspesi Kube tu nisu stali. Kubanski tim je u ponedeljak osvojio i zlatnu medalju u rvanju grčko-rimskim stilom kada je Luis Orta u kategoriji od 60 kg pobedio Japanca Keničiro Fumita, 5-1.1

Mihain Lopez je stekao ogromnu popularnost na Kubi pa se govori da je samo pokojni Fidel Kastro bio popularniji od njega. Zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Riju posvetio je upravo Kastru, a spomenuo je „velikog komandatanta“ i tokom Olimpijskih igara u Tokiju.

Mnoge zemlje su Lopeza pokušale da privuku da nastupa za njih nudeći mu neverovatne uslove, ali je Lopez ostao veran Kubi i svom narodu. Tako je stao uz rame sa kubanskim bokserskim legendama Teofilom Stivensonom i Feliksom Savonom koji su odbili da postanu profesionalci da bi svojoj zemlji donosili medalje.2

Liked it? Take a second to support Jelena Ilić on Patreon!