Turska pristala na ulazak Švedske i Finske u NATO

Turska je ukinula blokadu ulaska Finske i Švedske u NATO uoči samita tog vojnog saveza u Madridu. Zauzvrat, dve zemlje su se obavezale da će podržati Ankaru u borbi protiv terorizma.
Turska će podržati ulazak Finske i Švedske u NATO na predstojećem samitu bloka u Španiji, najavio je u utorak finski predsednik Sauli Niinisto posle sastanka sa svojim turskim kolegom Redžepom Tajipom Erdoganom i švedskom premijerkom Magdalenom Anderson.1
Tri zemlje su na sastanku, organizovanom uz podršku generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga, potpisale memorandum o razumevanju.
„Konkretni koraci za naše pristupanje NATO-u biće dogovoreni među saveznicima u NATO-u u naredna dva dana, ali ta odluka je sada neizbežna“, rekao je Niinisto. „Drago mi je što je ova faza na putu Finske ka članstvu u NATO-u završena.
Prema Turskoj, Finska i Švedska su se obavezale da će „osuditi terorizam u svim njegovim oblicima“ i prekinuti podršku organizacijama koje je Ankara označila kao terorističke – uključujući kurdske grupe PKK i IPG, kao i pokret koji predvodi prognani sveštenik Fetulah Gulen, koju turska vlada naziva FETO.
„Turska je dobila šta je htela“, rekao je Erdogan u izjavi nakon objave sporazuma.
Govoreći na konferenciji za novinare nakon sastanka, Stoltenberg je rekao da će Finska i Švedska postati posmatrači u NATO-u na predstojećem samitu. On je dodao da memorandum uključuje odredbe o borbi protiv terorizma i izvoza oružja, uključujući usvajanje strožih nacionalnih zakona.
Finska i Švedska uvele su embargo na oružje Turskoj 2019. godine, zbog intervencije Ankare u Siriji. Turska je takođe navodno zahtevala da Stokholm i Helsinki zatvore kancelarije i zabrane publikacije koje pripadaju FETO-u, zamrznu imovinu u vezi sa grupama koje je označila kao terorističke, pa čak i da im zabrani javno demonstracije.
Ankara je zapretila da će poremetiti plan NATO-a da pozove Švedsku i Finsku na samit u Madridu koji je počeo u utorak. Dve tradicionalno neutralne skandinavske zemlje izrazile su želju da se pridruže alijansi koju predvode SAD u aprilu, navodeći trenutni sukob u Ukrajini.2