Ujedinjeno Kraljevstvo je uložilo preko 56 miliona funti u programe “pomoći” čiji je cilj bio otvaranje brazilske ekonomije i liberalizacija tržišta. Od četiri glavna programa najvažniji je bio onaj koji se bavio liberalizacijom energetskog sektora Brazila, na njega je potrošeno 25 miliona funti.1
Brazil je veliki proizvođač nafte, gasa i električne energije. Brazil je druga zemlja u Latinskoj Americi po količini potvđenih zaliha nafte. Najvažnija preduzeća u ovom sektoru i dalje su u vlasništvu države. Brazil je najveće tržište u Latinskoj Americi za britanske izvoznike.
Nakon pobede Žaira Bolsonara na predsedničkim izborima 2018. godine britanski aktivisti u Brazilu koji su radili na programima liberalizacije su izjavili da je novi desničarski predsednik spreman da pokrene reforme u energetskom sektoru.
Glavni cilj tih reformi je bio privatizacija brazilske naftne kompanije Petrobras koju bi kupile britanske firme kao što je to urađeno sa meksičkom državnom naftnom kompanijom 2017.
Ministar privrede u desničarskoj vladi i Bolsonarov saveznik Paulo Guedeš izjavio je da će Petrobras biti privatizovan u narednih deset godina.
Planove za masovnu privatizaciju podržanu od strane Britanije i SAD poremetila je nedavna pobeda levičarskog kandidata Lule da Silve na predsedničkim izborima. On je u kampanji za predsednički mandat izjavio da želi da Petrobras učini jačim a ne da ga privatizuje.2
Leave a Reply