Kubanska vlada decenijama unazad sponzoriše studente medicine iz Trećeg sveta koji žele da steknu diplomu sa Univerziteta u Havani, ali malo je poznato da Kubanci nude besplatno visoko obrazovanje i Afroamerikancima.
Mada, postoji začkoljica – moraju se obavezati da će po završetku studija i povratku kući, raditi kao zdravstveni radnici u siromašnim četvrtima američkih gradova.
U septembru 2000. godine, prilikom posete Njujorku za Milenijumski samit Ujedinjenih nacija, kubanski predsednik Fidel Kastro saopštio je u svom govoru da će besplatne studije medicine na Kubi biti obezbeđene za Afroamerikance i Latinose sa niskim primanjima – pod uslovom da se diplomci vrate u SAD da pomognu siromašnim zajednicama.
Prvi američki studenti su upisali Latinoameričku školu medicine u Havani 2001. godine, a od tada se redovno prijavljuju svakog avgusta.
Godinu dana pre donošenja ove odluke, afroamerički član Kongresa Beni Tompson posetio je Kubu i ukazao na nedostatak medicinskog osoblja u zdravstvenim centrima u siromašnim oblastima Misisipija, nakon čega je Fidel Kastro rešio da pomogne.
Do 2015. godine je diplomiralo 47 američkih studenata i trenutno rade u američkim bolnicama.
S obzirom da su školarine u Srbiji svake godine sve više, a ekonomski se srozavamo na nivo zemalja Trećeg sveta, kubanske stipendije za one koji žele da studiraju medicinu iz naše zemlje bile bi od velike pomoći.
Leave a Reply