Američki vojni dokumenti otkrivaju nove podatke o izgradnji američke vojne baze za komandu upravljanja bespilotnim letelicama u Nigeru.1
Dugo planirani projekat smatra se najvažnijim i najvećim u Africi, a izgradnja košta preko 100 miliona dolara. Baza je najnoviji znak sve većeg naglaska na antiterorističke operacije u severnom i zapadnom delu kontinenta.
Niger će biti ključni regionalni centar za američke vojne operacije, a region Agadez će služiti kao glavna ispostava za rad obaveštajnih agencija protiv mnoštva terorističkih grupa.
Tokom prethodne decenije SAD su upravljale svojim vojnim operacijama iz vazduhoplovne baze u Niameju, glavnom gradu Nigera, ali početkom 2014. godine, kapetan Rik Kuk, tadašnji načelnik Inženjerske divizije Afričke komande SAD, najavio je mogućnost izgradnje još veće baze u Nigeru.
Vojni dokumenti dostavljeni Kongresu 2015. napominju da su SAD „dobile dozvolu od vlade Nigera za izgradnju nove piste, objekata i infrastrukture, južno od grada Agadez”.2
Iako Afrička komanda SAD (AFRICOM) nije odgovorila na zahteve novinara o potvrdi ovih informacija, satelitski snimak lokacije iz maja ove godine pokazuje da je glavna pista već asfaltirana, a zgrade za smeštaj osoblja i komandni centar su u izgradnji.3
Američke specijalne jedinice redovno obučavaju vojsku Nigera i pružaju vladi ove države vojnu pomoć u vidu vojne opreme.
Osim poznatog kampa Lemonnier u Džibutiju, u Africi postoje desetine američkih vojnih instalacija.4
Ove brojne baze i ostale ispostave SAD su izgradile u Burkini Faso, Kamerunu, Centralnoafričkoj Republici, Čadu, Džibutiju, Etiopiji, Gabonu, Gani, Keniji, Maliju, Nigeru, Senegalu, Sejšelima, Somalii, Južnom Sudanu i Ugandi.
Koji su stvarni ciljevi Afričke komande SAD u regionu?
Postoji čudan odnos između sve većeg broja američkih vojnih objekata u regionu i povećane aktivnosti regionalnih islamističkih grupa na lokacijama proizvodnje nafte u severnoj i zapadnoj Africi.
Tamo gde SAD, Francuska ili Britanija ne sprovode direktne vojne akcije, snage kompradorskih vlada afričkih zemalja brzo gube teritoriju pod naletima raznih pobunjeničkih grupa.
Direktno vojno angažovanje Zapada stoga je jedini efikasan način zaštite ključnih resursa, poput nafte, uranijuma, zlata i dijamanata.
https://www.documentcloud.org/documents/3115803-Niger-Drone-Base-Page-1.html ↩
http://www.saffm.hq.af.mil/Portals/84/documents/FY16/AFD-150130-009.pdf?ver=2016-08-24-100128-300 ↩
https://theintercept.com/2016/09/29/u-s-military-is-building-a-100-million-drone-base-in-africa/ ↩
http://www.tomdispatch.com/blog/176070/tomgram%3A_nick_turse%2C_america%27s_empire_of_african_bases ↩
Leave a Reply