Malo je poznata činjenica da je u arapsko-izraelskom ratu 1973. učestvovala i Severna Koreja kao podrška Egiptu protiv imperijalizma. Severna Koreja je poslala 20 pilota i 19 pripadnika tehničkog osoblja.1 Osim međunarodne solidarnosti i internacionalizma, Severna Koreja nije imala drugi interes u ovom ratu.2
Sukob između Severne Koreje i Izraela odigrao se 6. oktobra 1973., jedan dan nakon izbijanja arapsko-izraelskog rata. U sukobu su učestvovala dva izraelska aviona američke proizvodnje F4 i dva Miga-21 kojima su upravljali severnokorejski piloti.
Nakon duge patrole, u trenutku kada su oba izraelska aviona gotovo istrošili gorivo, uputili su se ka zapadu-severozapadu Egipta. Iako su leteli na velikoj visini (od oko 6 kilometara), severnokorejski lovci su uočeni na radaru ali u poziciji koja nije omugućavala njihovo praćenje. Uz pomoć stanice na zemlji, izraelski lovci su pratili kretanje suparničkih aviona. Iako su bili na dovoljnoj razdaljini da ispale AIM-7 rakete, lovci F4 nisu mogli da se upuste u borbu usled lošeg vremena koje im nije omogućilo da identifikuju ciljeve.
Međutim, nekoliko sekundi kasnije, izraelski pilot je primetio dva Miga-21 za kojima su krenuli u poteru: jedan je nestao, a drugi je bio prisiljen da uđe u borbu protiv dva neprijateljska aviona. Severnokorejski pilot je bio veoma dobar i uprkos tome što je bio sam protiv dva F4 (i još dva F4 koji su leteli iznad) pokušao je da uspori brzinu borbe. Međutim, izraelski lovci su održali veliku brzinu i Mig-21 nije mogao da izbegne navođenje rakete: ispaljene su tri projektila AIM-9D koja su eksplodirala u blizini Miga, ali je on nastavio da leti.
Izraelskim lovcima je ostalo vrlo malo goriva i bili su primorani da se vrate u bazu. Prema izveštaju, videli su da je Mig-21 počeo da se dimi, a potom su uočili trag projektila zemlja-vaduh i shvatili da je Egipat greškom oborio sopstveni avion.
Osim Severne Koreje, podršku protiv imperijalizma u ovom ratu su poslali SSSR, Kuba, Alžir, Irak, Libija…
Leave a Reply