„Odbrana nacionalnog teritorijalnog integriteta je dužnost PLA. Sve dok provokacije „nezavisnosti Tajvana“ traju, kineska PLA definitivno neće zaustaviti svoje akcije u odbrani nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“, rekao je pukovnik Tan Kefei, portparol kineskog Ministarstva nacionalne odbrane, na redovnom brifingu za medije u četvrtak. Tan je dao ovu primedbu kada je zamoljen da prokomentariše izveštaje tajvanskih medija da je tajvanska vojska sprovela različite operacije obuke i spremnosti za rat tokom praznika Prolećnog festivala.
Vlasti Demokratske progresivne partije (DPP) traže spoljnu podršku, prave provokacije i kontinuirano eskaliraju konfrontaciju preko moreuza. To je osnovni uzrok njihovog dela ugrožavanja mira i stabilnosti širom Tajvanskog moreuza, rekao je Tan.
Tan je takođe opisao provokativne akcije vlasti Demokratske progresivne partije (DPP) kao osnovni uzrok nestabilnosti u Tajvanskom moreuzu. Akcije Narodnooslobodilačke armije u vodama i vazdušnom prostoru oko ostrva Tajvana treba da odvrate separatizam za „nezavisnost Tajvana“, dodao je Tan.1
Na brifingu su kritikovane i Sjedinjene Države i Japan zbog mešanja u unutrašnje poslove Kine.2
Prethodno je Peking uveo sankcije za dve korporacije američkog vojnoindustrijskog kompleksa, “Lockheed Martin Corp” i “Raitheon Technologies Corp” zbog prodaje oružja Tajvanu, saopštila je vlada u ponedeljak.
Sankcije su kontramere protiv dve kompanije zbog prodaje oružja vrednog 100 miliona dolara 7. februara koja je „podriva bezbednosne interese Kine, ozbiljno narušila kinesko-američke odnose i mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu“, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin na redovnoj konferenciji za novinare.
Peking smatra Tajvan kao ocepljenu provinciju koja mora da prihvati kineski suverenitet i nikada se nije odrekla povratka suvereniteta Narod.
„U skladu sa relevantnim odredbama u kineskom zakonu o sankcijama protiv stranih zemalja, kineska vlada je odlučila da preduzme kontramere na akte koji krše prava kompanija Raitheon Technologies i Lockheed Martin“, rekao je Vang.
„Oba su vojna preduzeća koja su dugo učestvovala u prodaji oružja SAD u kineskom regionu Tajvan. Dodatni detalji o prirodi sankcija nisu navedeni.
Ovo je prvi put da su se kompanije suočile sa sankcijama prema novom kineskom zakonu o sankcijama protiv stranih zemalja koji je sastavljen prošle godine kao odgovor na američke sankcije kineskim kompanijama.3
Leave a Reply