Premijer Burkine Faso, je tokom posete susednom Maliju predložio da dve zemlje formiraju “federaciju” kako bi povećale svoju ekonomsku moć, saopštila je njegova kancelarija.
Obe države se oslobađaju uticaja Francuske, bivšeg kolonijalnog vladara, i vode borbu protiv islamističkih ekstremista.
„Mogli bismo da stvorimo fleksibilnu federaciju koja bi se međusobno jačala i poštovala aspiracije obe strane“, rekao je premijer Apoliner Kijelem de Tambela, prema zvaničnom izveštaju posete koji je njegov kabinet objavio u četvrtak.1
“Mali je veliki proizvođač pamuka, zlata i stoke. Burkina Faso takođe proizvodi pamuk, stoku i zlato,” rekao je Kielem de Tambela tokom posete u utorak i sredu. „Sve dok svako od nas ide odvojenim putevima, nemamo mnogo uticaja. Ali ako spojite proizvodnju pamuka, zlata i stoke u Maliju i Burkini Faso, postajemo moćni.“
Kijelem de Tambela se osvrnuo na prethodni napor da se formira federacija u frankofonoj zapadnoj Africi, nastojanja da se okupe Mali, Senegal, Burkina Faso i Benin neposredno pre nego što su stekli nezavisnost od Francuske 1960. godine.
“Naši preci su pokušali da stvore grupacije, kao što je Mali savez, što nažalost nije opstalo. Ali oni su nam pokazali put”. „Jedan od mojih razloga za odlazak u Mali je to što smo dugo tražili rešenja negde drugde kada su nam često pred nosom“, rekao je on.
Dve zemlje Sahela bez izlaza na more spadaju među najsiromašnije i najnestabilnije države na svetu. Oni se takođe bore protiv džihadističke pobune koja je odnela hiljade života, proterala više od dva miliona ljudi iz svojih domova. Obe nacije su proterale francuske vojne trupe frustrirane neuspehom da poraze islamističku pobunu, a što je bio izgovor za vojno prisustvo francuske u regionu Sahela.
Kijelem de Tambela je pozdravio „istinsku revoluciju” za koju je rekao da se dogodila u Maliju otkako je pukovnik Asimi Goita preuzeo vlast 2020. godine, i rekao da je ona „inspirisala” vojni puč u Burkini.
Burkina i Mali su imale dva vojna udara od 2020. godine a nakon čega aktivno rade na istiskivanju francuskog uticaja, zbog čega su i pod pritiskom Zapada, a pod izgovorom da vlast nije demokratski uspostavljena.2
Leave a Reply