Izložba Aleksandre Vasović, pod nazivom “Krucijalno važan raspored fluorescentnih pink ružinih latica u vremenu i prostoru” sastoji se od elemenata kao što su: slika velikog formata rađena u tehnici akrilik aplatnu i ambijentalne instalacije (kompjuterska animacija sa svetlosnim efektima emitovana u prostor galerije pomoću kompjutera i video bim projektora).
Stvaralačko iskustvo Aleksandre Vasović odredjuju dva principa.
Jedan je istraživanje prostora u magiji razigrane projektovane slike, a drugi je naginjanje nad istim tim svetom i nastojanje da se on učini boljim. Istovremeno ona problemski posmatra vremenski tok života i prisustvo spolja nevidljivog.
Dvanaestom po redu samostalnom izložbom Aleksandra Vasović kao i dosad, bez obzira na različitost inspiracija, tema i sadržaja, ne odustaje od analize svog prostora. U traganjima kroz njegova dva izdiferencirana plana i njihovu viševremensku i “vanremensku” atmosferu, ona ostaje dosledna sebi, svojoj prirodi i potrebi za pročišćenim, idealnim i trajnim, a u čemu je sadržano ono nevidljivo.
Umetničko polje dogadjanja, u kojem se vrši projekcija, svedoči da je njena umetnost “mesto” i “dogadjaj” susretanja unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta i njihovih fizičkih kretanja. Motor i snaga njenog stvaralaštva jeste “putovanje” kroz sam život i ono je metafora (preko specifičnih formi dešifrovanja) za razliku koja postoji izmedju
vidljivosti pojava i njihove tajnovitosti. Metodički ona prevazilazi protivurečnost fantazije i fantazmagorije. Njena projekcija, zapravo led light fluoroscentna ambijentalna instalacija, transponuje i formu i boju i kroz jedan kliše kreira idealizovanu stvarnost kao jednu “novu realnost”. Ovakvim stavom ona artikuliše i proces koji umnožava elemente /boju, formu, svetlost/, skladišti ih i povezuje u celinu. Prožimanjem i preklapanjem istih elemenata stvara se osećaj sveprisutne “samoće”, što može da se prevede i kao izolovana egzistencija čoveka u savremenoj stvarnosti. Autentično i originalno ona svoju umetnost sagledava kroz prizmu različitih situacija, potrebe za sigurnošću i ličnog identiteta. Nepogrešivo u pronalaženju teme ona gradi “igru” po vlastitim pravilima i na taj način svesno i istrajno kontrira stereotipima naše egzistencije, obrascima ukusa i komunikacije. Izazov da proširi medje svoje umetnosti, a koje je formulisala i odredila posmoderna,
prihvatila je kao analizu sopstvenog umetničkog dela, naročito onih njenih skrivenih delova.
Radovima izloženim u Galeriji ULUS, njihovim formatom i samom koncepcijom, svesna težine i značenja iskustva koje poseduje i kao dobro informisan umetnik, koji prati sva umetnička dostignuća, Aleksandra Vasović daje odgovore na odredjena pitanja savremene umetnosti. Sam postupak u radu je manje zanima, dok težište prenosi na rezultat umetničkog procesa i delovanja. Za nju kao stvaraoca to je primaran faktor.
U anatomiji svog rada izvršila je analizu i odredila elemente, uspešno i dobro savladane, koji mu daju karakteristike medija kojim se bavi. Projekcijom svog projekta u prostoru ona potvrdjuje znalački pristup i iskustvo. Ona slikom projekta, koja preplavljuje ambijent i posetioca – posmatrača, bez ograničenja iskazuje svoju misao, polje dešavanja i lično osećanje. Svesna tog strukturalnog, sugestivnog i duhovnog potencijala koristi moć pink roze boje i njenog optimalnog odnosa sa oblikom i nemirnom svetlosti, kao likovnim elementima, a što je potpuno jednako svim onim vrednostima koje u dobrom spoju čine dobru formu. Boja ovde kao dominantni element projekta ima svoju primarnu ulogu čistog likovnog elementa i sastavni je deo lične ikonografske sintakse. Galerijski prostor u kojem se stvara i odvija dogadjaj u svim njegovim dimenzijama, zapravo se iznova kreira dobijajući osobine jednog neograničenog kosmičkog prostranstva. Oblici se tom prilikom pretapaju i uranjaju jedni u druge, pri čemu svaki sledeći liči na senku onog prethodnog. Raslojene forme koje se rasprostiru, spontano udaljavaju i tonu u nedogled kosmičkih prostranstava, kao i “masovnost” osenčenih formi isključivo tonovima već prisutne pink boje, svetlost i dodiri daju svojevrstan ritam. Ovaj projekat nudi mnoštvo različitih tumačenja baš zato što ima simbolički sloj kojim mogu da se evociraju značenja i odredjene analogije.
Izložba u galeriji ULUS reklo bi se da u sebi sadrži siže kao istoriju u malom. Ako bi se u projektu nešto menjalo, onda bi to bio znak da koncepcija treba da se redefiniše, a time se otvara i nova etapa jednog kontinuiteta. Sadržaj i bogatstvo likovnog promišljanja u okvirima ovoga projekta doprinose našoj savremenoj, srpskoj umetnosti. Izložbi možemo pripisati, dakle, smer recentnog umetničkog stvaralaštva. Kvalitetima imanentnim ovde zastupljenom mediju i aktuelnim načnom izražavanja saopštava se još jedan korak dalje u pravcu istoga smera.
Jasminka Plavšić Djerković
Leave a Reply