Militanti Fronta al-Nusra izrazili su podršku atentatu na Pariz uprkos razmimoilaženju sa Islamskom državom.1 Malo pre toga, glasnogovornik ove organizacije je izrazio zadovoljstvo i zbog napada na Bejrut, iskoristivši priliku i da kritikuje ID zbog ubijanja sunita.
Ostale pobunjeničke grupe tzv. „umerenih islamista” poput Ahrar al-Šam i Džaiš al-Islam koji su osudili napade. Obe ove organizacije su se borile rame uz rame sa Frontom al-Nusra u okviru koalicije Džaiš al-Fatah koja je preuzela provinciju Idlib jula ove godine.
Razmimoilaženje između Fronta al-Nusra i ostalih grupa je došlo do izražaja kada su Ahrar al-Šam i Džaiš al-Islam preduzeli mere da stvore utisak umerenih organizacija Zapadnjačkoj javnosti jer ih je prethodna etiketa salafista činila neprihvatljivim saveznicima. U prilog tome govore izjave Zahrana Aluša, vođe Džaiš al-Islama koji je 2013. godine izjavio da želi da „ispere svu štroku Rafida i rafidizma” (tj. šije i alevite) iz Sirije; potom je 2014. godine izjavio da njegova organizacija osuđuje demokratiju u potpunosti, a 2015. je u intervijuu sa američkim novinama Mekleči (McClatchy) promenio priču i tvrdio da oni samo žele da oslobode Siriju sektaške diskriminacije prema sunitima i da narod treba sam da odluči kakvu državu želi. Istom prilikom je izrazio i novi stav da su aleviti deo sirijskog naroda, te da ne žele da vrše represiju nad manjinama.
Ahrar al-Šam se isto tako pretvorio u jednog od miljenika Zapada. U tekstu za Vašington post (Washington Post) su kritikovali kategorizacije sirijskih opozicionih grupa na „umerene” i „ekstremiste” dodajući da se oni smatraju matičnim tokom sunitskog islama koji predvode Sirijci i koji se bori za Siriju. Istom prilikom su dodali se se lažno optužuju za saradnju sa al-Kaidom i prihvatanje njihove ideologije. Zaboravili su, međutim, da spomenu da su do skora bili saveznici.2
Leave a Reply