Kubanski predsednik Migel Dijaz-Kanel sastao se u nedelju u Palati revolucije u Havani sa iranskim ministrom spoljnih poslova Hoseinom Amirom Abdolahijanom.
„Zadovoljstvo mi je i čast primiti vas prilikom vaše prve posete Kubi. Uvek ćete biti dobrodošli u našu zemlju“, rekao je Diaz-Canel Amiru Abdolahijanu i istakao spremnost da ojača bilateralne veze.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan kritikovao je obrazac Sjedinjenih Država da uvedu ekonomske sankcije drugim nacijama, posebno Iranu i državama Latinske Amerike, tokom sastanka sa svojim kubanskim kolegom Brunom Rodrigezom Pariljom 5. februara u Havani, prenosi Tasnim novinska agencija. prijavio.
„Politika SAD uvođenja jednostranih sankcija drugim zemljama i maltretiranja osuđena je na propast“, rekao je ministar spoljnih poslova.
„SAD i neke druge zapadne zemlje sprovode hibridnu politiku uvođenja sankcija i mešanja u poslove drugih zemalja kroz raspirivanje i podsticanje nereda u nezavisnim zemljama sveta“, dodao je on.
Iranski visoki diplomata je dodao da su političke veze sa Kubom od “velike važnosti” za njegovu zemlju i smatra je “prijateljem, bratom i strateškim saveznikom”.
Amir-Abdolahian je opisao odnose sa Kubom kao “čvrste, dosledne i istorijske” i uverio da postoji “velika raznolikost pitanja” na bilateralnom dnevnom redu.
U međuvremenu, Bruno Rodrigez je ponovio stav Kube o „solidarnosti u suočavanju sa pokušajima destabilizacije i mešanja“.
Kubanski ministar spoljnih poslova izrazio je „duboku“ zahvalnost za podršku Teherana u kubanskoj borbi protiv blokade koju su uvele Sjedinjene Države.
Kuba i Iran održavaju neprekidne diplomatske odnose od 1979. godine a prošle godine zajednička Komisiju za trgovinsku i ekonomsku saradnju, potpisala je 13 sporazuma za jačanje razvoja tehnologije i sigurnosti hrane.
Iranski ministar spoljnih poslova sastao se 3. februara sa predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom tokom zvanične posete Karakasu, gde je rekao da će Iran u narednim nedeljama početi radove na kapitalnoj remontu najvećeg kompleksa rafinerije nafte u Venecueli, Centra za preradu u Paragvani.
Poslednjih godina Iran se pokazao kao instrument u pomaganju Venecueli da prevaziđe kaznene američke sankcije koje su opustošile njen naftni sektor, omogućavajući Karakasu da prekine oslanjanje na američku rafinerijsku tehnologiju i pomažući zemlji da ojača svoju oštećenu ekonomiju.2
Leave a Reply