U Burkini Faso svi su sada drugovi! Nova etapa afričke revolucija stupila je na snagu

Foto: AP
Foto: AP

Vlada Burkine Faso naredila je da se od 1. juna 2026. godine termin „drug“ (camarade) obavezno koristi u svim ministarstvima, državnim institucijama i zvaničnoj prepisci.

Prema direktivi premijera Žana Emanuela Uedraogoa, svi državni funkcioneri i službenici dužni su da se međusobno oslovljavaju na ovaj način u formalnim situacijama. Nova pravila odnose se na službene dopise, sastanke, javne nastupe i svakodnevnu komunikaciju unutar državnog aparata. Vlasti navode da je cilj ove mere jačanje osećaja zajedništva i smanjenje društvene distance između državnih službenika, političkog rukovodstva i građana.

Ova odluka deo je šireg političkog pravca koji sprovode prelazne vojne vlasti predvođene predsednikom Ibrahimom Traoreom. Pod okriljem projekta „Progresivna i narodna revolucija“, vlasti nastoje da promovišu vrednosti jednakosti, kolektivnog rada i nacionalnog jedinstva, uz naglašavanje samostalnog razvoja zemlje, težući izgradnji koncepta „Nova Faso“, kojim se opisuje vizija Burkine Faso kao suverene države oslobođene spoljnog političkog i ekonomskog uticaja.

Mnogi posmatrači ovu odluku povezuju sa političkim nasleđem Tomasa Sankare, revolucionarnog lidera iz osamdesetih godina prošlog veka. Uvođenjem ove terminologije, Burkina Faso nastoji da učvrsti revolucionarni patriotizam i odbaci političke obrasce povezane sa kolonijalnom prošlošću.